PROJE HAKKINDA

Dünya Mirası Zeyrek Çocuklara Emanet

‘Dünya Mirası Zeyrek Çocuklara Emanet’ isimli projemiz ‘TÜBİTAK 4004 kodlu Bilim ve Toplum Projeleri’ kapsamında ilk defa 2016 yılında desteklenmiştir.
Projemizin hedef kitlesi, Zeyrek’te yaşayan ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencileri, anne-babaları ve öğretmenleridir.

 

Dünya Mirası Zeyrek

İstanbul’da bulunan tarihi Zeyrek semti, 1985 yılında İstanbul’un tarihi alanlarının bir parçası olarak UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.
O günden bu yana semtte mevcut Bizans anıtları ve ahşap sivil mimari doku yeterince korunamamakta ve gün geçtikçe kaybolmaktadır.
Zeyrek’in 1980’lerden bu yana göç alan bir bölge olması, ve yerleşik halkın sosyo ekonomik seviyesindeki yetersizlik semtin yeterince sahip çıkılamaması ile sonuçlanmıştır.
Tüm bu olumsuzluklara rağmen, Zeyrek’te bir mahalle atmosferi sürdürülmektedir. Sokaklar halen çocuklar için oyun alanı, yetişkinler için sohbet mekanıdır.

 

 

Çocuklarla Zeyrek 

Bu proje, Zeyrek’in yaşayan bir mahalle olması avantajını kullanarak, bu semtte yaşayan ve okula giden ilkokul çocuklarıyla yaşadıkları semtin kültürel değerleri konusunda farkindalık yaratma, kültürel miras nedir, nasıl korunmalıdır gibi sorularla onlarda geleceğe yönelik kentli bilinci oluşturmayı hedeflemektedir. Bu hedefi hayata geçirirken de, elbette, yine çocuklarin bakış açısı ve onlarin algısıyla hareket etmeyi önemseyen ve öğrenmeyi eğlenceli kılmayı amaçlayan bir çalışmadır.